Certified Industrial Automation Distributor
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Otomatik sigorta-(MCB -Minyatür Devre Kesici) seçim - tip, boyut, ve kullanımı
12.02.2023

Otomatik sigorta-(MCB -Minyatür Devre Kesici) seçim - tip, boyut, ve kullanımı

Otomatik sigorta-(MCB -Minyatür Devre Kesici) seçim - tip, boyut, ve kullanımı

Otomatik Sigorta (MCB) Nedir?
Kısa devre kelimesi, sıklıkla duyduğumuz bir terimdir, fakat bir güç dalgalanması olursa ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Cihazlarınız arızalanır ve hatta kalıcı olarak hasar görür. Şebekemizde yaygın bir şekilde güç dalgalanmaları olmasına rağmen, peki neden cihazlarımız güvende kalıyor? Bunun nedeni, Minyatür Devre Kesici (MCB) olarak bilinen basit bir elektromekanik cihazdır.

Mcb'ler, bir güç dalgalanması algıladığında güç kaynağını otomatik olarak kapatan otomatik anahtarlardır. Daha önce, bu eylem sigortalar tarafından yapılırdı. Sigortaların dezavantajı , her kısa devre olduğunda değiştirilmesi gerekir. Öte yandan bir MCB manuel olarak yeniden başlatılabilir ve daha dayanıklıdır.

MCB Türleri
Mcb'ler, cihazın ihtiyacına bağlı olarak uygun yerlere monte edilir. Bu nedenle, çeşitli amaçlar için kullanılabilecek birden fazla MCB türü bulacaksınız. En popüler MCB türleri A, B, C, D, K ve Z'dir. Bunlardan en yaygın kullanılanları B, C ve D'dir.

B Tipi - Bunlar genellikle konut mülklerinde veya küçük ölçekli işletmelere sahip endüstriyel birimlerde kullanılır. Bu tür mcb'lerde, açma, güç önerilen sınırın 5 katını aştığında gerçekleşir. Bu mcb'ler, voltaj kaymalarına karşı daha düşük toleransları nedeniyle en hassas olarak kabul edilir. Yerleşim alanlarında mevcut dalgalanmalar ve dalgalanmalar daha az yoğun olduğu için çoğunlukla bu tür alanlarda kullanılmaktadır.

C Tipi - Bu mcb'ler genellikle güç kapasitesinin 10 katını aşan dalgalanmalarda devreye girer. Dolayısıyla bunlar, yüksek güç tüketimi gereksinimlerine sahip cihazlarda stratejik olarak kullanılmaktadır. Genellikle ticari ve endüstriyel birimlerde C Tipi mcb'ler kullanılır. Elektrik motorları ve flüoresan aydınlatma, C Tipi mcb'lerin kullanıldığı elektrikli aksesuarlardır. B tipi mcb'lere kıyasla daha yüksek koruma sağlarlar ve dalgalanmaları idare etme kapasiteleri daha yüksektir.

D Tipi - En az hassas MCB tipi olarak kabul edilen D Tipi, güç eşiğinden 10 ila 20 kat daha yüksek bir dalgalanma kapasitesine sahiptir. Bunlar genellikle röntgen makineleri, motorlar ve daha yüksek güce sahip diğer ekipmanlar gibi cihazlarda kullanılır. Bu tür pahalı cihazlar genellikle voltaj ve güç dalgalanmalarındaki dalgalanmalara karşı ek korumaya ihtiyaç duyar ve bu nedenle bunların yüksek kapasiteli ve sağlam bir mcb'ye ihtiyacı vardır.

 

K Tipi-Aşırı akımın etkilediği uygulamalar, elektronik kartların yoğunlukla bulunduğu ortamlar, 24 VDC güç kaynakları, elektronik balastların korumasında kullanılır.

 

Z Tipi- Hassas elektronik devreler, PLC uygulamarı, limit switch uygulamaları, sensör devrelerinin korumasında kullanılır.

Mcb'nin Kullanımı
Elektrik panelleri - mcb'ler, tüm cihazlara eşit bir güç dağılımı sağlamak için elektrik panellerine monte edilir. Bir MCB ayrıca güç dalgalanmalarını sınırlar, böylece ekipmanlara daha az zarar verir.

Aydınlatma Sistemleri - Evlerimize çok çeşitli ışıklar hakimdir. Bütün bu ışıklar günün büyük bir bölümünde kullanılıyor. Bu, etkin güç dağıtımının mümkün olduğu bir mcb'nin kurulmasını gerekli kılar. Bazı ışıkların diğerlerinden daha fazla güce ihtiyacı vardır ve mcb'ler buna göre düzenleyebilir ve ihtiyaç duydukları güvenliği benzersiz aydınlatma sistemleri sunabilir. Ampullerin mcb'lerle bu şekilde korunması, ampullerin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Endüstriyel ekipman ve uygulama - Endüstriyel cihazlar ağır hizmet tipi güç tüketimine sahiptir ve 30 ka'ya kadar güç kaynağı gerektirir. Ayrıca, bu cihazlar pahalıdır. Bu nedenle, mcb'ler bu ekipmanlarda sabit bir güç akışı sağlar.Çoğu zaman mcb'ler süpermarketlere, otellere ve alışveriş merkezlerine kurulur.

Toprak Arızası Açma Mekanizması - Toprağa gömülü elektrik telleri verici yüzeyleriyle temas edebilir. Bu, tüm devre sisteminde akım akışında bir artışa neden olabilir. MCB gibi bir toprak arızası açma mekanizmasının takılması, güç kaynağını kapatarak bu tür aksiliklerin düzenlenmesine yardımcı olur.

Schneider Electric'in mcb'leri
Mcb'lerin önemi tartışılamaz. Bu küçük ama güçlü cihazlar, evlerimizdeki ve ticari alanlarımızdaki birden fazla cihazı korur. Böyle çok amaçlı bir yardımcı programla, mcb'nizin yüksek kalitede ve dayanıklılıkta olması çok önemlidir. Schneider Electric, bu tür mcb'leri çok çeşitli tip ve boyutlarda sunar. Ünlü elektrikli cihaz markası, ek koruma ve dayanıklılık garantisi ile piyasadaki en iyi mcb'leri sunar. Bu nedenle cihazlarınızı Schneider Electric'in en iyi mcb'leri ile koruyun.

Bu gönderiyi paylaşın, Sosyal düğmelere basın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.